Mestské Lesy v Bratislave: Koľko ťažíme.

Autor: Matej Dobšovič | 4.2.2020 o 22:48 | Karma článku: 3,60 | Prečítané:  597x

V Mestských Lesoch v Bratislave rozumieme verejnosti, ktorá chce v lesoch kľud a ticho. Preto sa riadime schválenou zonáciou, ktorá vyčlenila viac ako 50% nášho územia do takzvaných Zón Kľudu.  

Vo väčšej polovici našich lesov sa teda nerúbe vôbec. Na druhej, menšej polovici nášho územia, ťažba môže v niektorých miestach prebiehať. A preto cítime povinnosť transparentne informovať o tom koľko a kde sme ťažili. Poďme teda na čísla:

 

Ročný prírastok:             18.000 m3

Ťažba (rok 2019):             4.988 m3

 

Je to veľa?

Ako vidno z čísel, väčšina dreva ktoré v našom lese prirastie, v ňom aj zostáva. Takto to je už niekoľko posledných rokov. Mestské Lesy v Bratislave teda drevo ťažia, ale v porovnaní s minulosťou vo výrazne nižších objemoch.

 

 

 

Takto nízka ťažba je vnímaná pozitívne aj ochranármi a na Slovensku nemá v prímestských lesoch obdobu. Objem ťažby by sme teraz chceli ponechať na tejto úrovni a naďalej sa učiť, ako ju realizovať s minimálnym diskomfortom pre návštevníkov.

 

Ale späť k transparentnosti našej činnosti - na stránke mapy.bratislava.sk pribudla sekcia “Mestské Lesy”. Okrem grafického vyznačenia Zón Kľudu tam nájdete aj hranice Mestských Lesov a tiež vyznačené miesta kde sme tento rok ťažili drevo a v akom objeme. Všetky základné údaje prístupné každému.

 

 

Uvedomujeme si, že hospodárime na lesnom majetku všetkých bratislavčanov a bratislavčaniek, a preto je pre nás dôležité sprístupňovať informácie o lesnom hospodárstve čitateľne a jasno. Detailnejšie dáta sme sprístupnili vo forme dátových súborov a pre prípadnú výskumnú či inú verejnoprospešnú činnosť vieme žiadané detaily doplniť.

Našou snahou je postupne vytvoriť najlepšie miesto pre oddych v prírodnom prostredí. Otvorené a hlavne šetrné lesné hospodárstvo je preto našou prioritou. Až na takomto základe môžeme zvyšovať bezpečnosť na turistických cestách a skvalitňovať verejný priestor v rekreačných zónach.

 

Matej Dobšovič

Riaditeľ organizácie Mestské Lesy v Bratislave

 

 

Poznámka: na mape zatiaľ nie je vyobrazený les Sitina. Usilovne pracujeme na spresňovaní sprístupnených dát.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Matovič je s testovaním spokojný, zachytili 5 594 infekčných ľudí

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

Opustené budovy

Na východe boli gigantom. Padli, keď podnik predali Čechom

Roky sa snaží nájsť nového majiteľa.


Už ste čítali?