Mestské Lesy v Bratislave: Koľko ťažíme.

Autor: Matej Dobšovič | 4.2.2020 o 22:48 | Karma článku: 3,64 | Prečítané:  505x

V Mestských Lesoch v Bratislave rozumieme verejnosti, ktorá chce v lesoch kľud a ticho. Preto sa riadime schválenou zonáciou, ktorá vyčlenila viac ako 50% nášho územia do takzvaných Zón Kľudu.  

Vo väčšej polovici našich lesov sa teda nerúbe vôbec. Na druhej, menšej polovici nášho územia, ťažba môže v niektorých miestach prebiehať. A preto cítime povinnosť transparentne informovať o tom koľko a kde sme ťažili. Poďme teda na čísla:

 

Ročný prírastok:             18.000 m3

Ťažba (rok 2019):             4.988 m3

 

Je to veľa?

Ako vidno z čísel, väčšina dreva ktoré v našom lese prirastie, v ňom aj zostáva. Takto to je už niekoľko posledných rokov. Mestské Lesy v Bratislave teda drevo ťažia, ale v porovnaní s minulosťou vo výrazne nižších objemoch.

 

 

 

Takto nízka ťažba je vnímaná pozitívne aj ochranármi a na Slovensku nemá v prímestských lesoch obdobu. Objem ťažby by sme teraz chceli ponechať na tejto úrovni a naďalej sa učiť, ako ju realizovať s minimálnym diskomfortom pre návštevníkov.

 

Ale späť k transparentnosti našej činnosti - na stránke mapy.bratislava.sk pribudla sekcia “Mestské Lesy”. Okrem grafického vyznačenia Zón Kľudu tam nájdete aj hranice Mestských Lesov a tiež vyznačené miesta kde sme tento rok ťažili drevo a v akom objeme. Všetky základné údaje prístupné každému.

 

 

Uvedomujeme si, že hospodárime na lesnom majetku všetkých bratislavčanov a bratislavčaniek, a preto je pre nás dôležité sprístupňovať informácie o lesnom hospodárstve čitateľne a jasno. Detailnejšie dáta sme sprístupnili vo forme dátových súborov a pre prípadnú výskumnú či inú verejnoprospešnú činnosť vieme žiadané detaily doplniť.

Našou snahou je postupne vytvoriť najlepšie miesto pre oddych v prírodnom prostredí. Otvorené a hlavne šetrné lesné hospodárstvo je preto našou prioritou. Až na takomto základe môžeme zvyšovať bezpečnosť na turistických cestách a skvalitňovať verejný priestor v rekreačných zónach.

 

Matej Dobšovič

Riaditeľ organizácie Mestské Lesy v Bratislave

 

 

Poznámka: na mape zatiaľ nie je vyobrazený les Sitina. Usilovne pracujeme na spresňovaní sprístupnených dát.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Jakub Benko

Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme)

Videl som ho usmievať sa na kremačné pece.


Už ste čítali?